Türkçe | English

Protez

Kron nedir?
Kronlar geniş dolgularla zayıflayan dişleri yeniden yapılandırmada en iyi çözümdür. Dişin üzerine oturup, doğal diş yapısı verirler.

Neden krona ihtiyaç duyulur?
Bunun birkaç nedeni vardır. Geniş dolgular nedeniyle zayıflayan dişlere, kanal tedavili dişlere dayanıklılık sağlamak için, kaza sonucu zarar gören dişlere ve dişlerin görüntüsünü değiştirmek için kron yapılabilir.

Kronlar neden yapılmıştır?
Değişik materyaller kullanılmaktadır. Günümüzdeki birkaç alternatif metal destekli ve metal desteksiz porselenlerdir.
Metal destekli porselenler, kıymetli metal alt yapı üzerine porselen tabakadan oluşur. Sağlamlık açısından çok iyi olsa da ön dişler için çok fazla estetik değildir.
Metal desteksiz porselenler, çok doğal görünüp ön ve arka dişlerde kullanılabilirler.

Neden krona ihtiyaç duyulur?
Bunun birkaç nedeni vardır. Geniş dolgular nedeniyle zayıflayan dişlere, kanal tedavili dişlere dayanıklılık sağlamak için, kaza sonucu zarar gören dişlere ve dişlerin görüntüsünü değiştirmek için kron yapılabilir.

Protez

Kronlar neden yapılmıştır?
Değişik materyaller kullanılmaktadır. Günümüzdeki birkaç alternatif metal destekli ve metal desteksiz porselenlerdir.
Metal destekli porselenler, kıymetli metal alt yapı üzerine porselen tabakadan oluşur. Sağlamlık açısından çok iyi olsa da ön dişler için çok fazla estetik değildir. Metal desteksiz porselenler, çok doğal görünüp ön ve arka dişlerde kullanılabilirler.

Diş kron için nasıl hazırlanır?
Diş hekimi dişi şekillendirip kron için yer hazırlar. Dişin dış yüzü uzaklaştırılıp iç kısmı bırakılır. Uzaklaştırılan miktar kronun kalınlığına eşittir. Kesimden sonra hekimlerimiz ölçüsünü alıp uzman bir teknisyenle birlikte tüm önemli detayları değerlendirir.

Kronlar fark edilir mi?
Hayır, edilmez. Gerçek dişlerinizle uyum içinde hazırlanır. Kendi diş renginiz, komşu dişlerin rengi önceden belirlenir. Böylece renk farkı olmaz. İlk gelişinizde takılan geçici kronlar sayesinde daimi dişlerinizin yapımına kadar estetik sorun yaşamazsınız. Geçici kronlar biraz belli olsa da sadece birkaç hafta boyunca kullanılır.

Ağrı olur mu?
Hayır, olmaz. Lokal anestezik solüsyonlarla dolgu yapılıyormuş gibi bir his oluşur. Diş devital ise lokal anesteziye bile gerek yoktur.

Kronun ömrü ne kadardır?
Bu sizin dişlerinizi ne kadar iyi koruduğunuza bağlıdır. Dişeti ile birleştiği yer mümkün olduğunca temiz tutulmalı, kron çürük riskiyle karşı karşıya gelmemelidir. İyi bakıldığı müddetçe oldukça uzun ömürlüdür.

Farklı hissetmeye neden olur mu?
Farklı bir materyal olduğu için ilk başlarda fark hissedilir. Ancak birkaç gün içerisinde her şey yoluna girecek ve fark ortadan kalkacaktır. Eğer gerçek dişinizden yüksekse o zaman müdahale gerekir. Fakat çok rahatsız hissederseniz size tavsiyemiz hekimlerimize uğrayıp kontrol ettirmenizdir.

Eksik dişler neden tamamlanmalıdır?
Görünüşünüzü değiştirmek için protez yaptırabilirsiniz. Ayrıca boşluk yan dişlerinize daha çok basınç uygulamanıza sebep olur. Boşluklar çiğnemenizi etkiler, yan dişler boşluğa devrilir ve alt-üst dişlerinizin kapanışını değiştirir. Yiyecek artıkları boşlukta birikir, böylece çürük ve dişeti hastalıkları ortaya çıkar.

Her zaman köprü yaptırılabilinir mi?
Sağlıklı komşu dişler ve güçlü bir çene kemiğiniz varsa evet, her zaman. Hekimlerimiz size en iyisini tavsiye edeceklerdir.

Köprüler neden yapılmıştır?
Genellikle köprülerde kıymetli metal altyapı kullanılır. Ancak ekonomik olarak fiyatı düşürmek için kıymetsiz metal alaşımlar da kullanılabilir.

Bakımları nasıl yapılır?
Her gün temizliği yapılmalı ki ağız kokusu/halitosis ve dişeti hastalıkları oluşmasın. Sadece diş fırçası yetersiz olacağı için hekiminiz diş ipini de nasıl kullanmanız gerektiğini size anlatacaktır.

Köprü yerine başka bir alternatif var mı?
Başka alternatifler mevcuttur. Günümüzde popüler olan dental implantlar için hekimlerimizden ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl önemli olanın boşluğu kapatmaktan ziyade diğer dişlerinizin bakımını yapmak olduğunu unutmamalısınız."Site içeriğindeki bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tabi amaçla muayene etmesi,teşhis koyması yerine geçemez."

Copyright © 2009 Reklam Mutfağı | www.reklammutfagi.com Sağlık Haritası